Re: Zateplení odpadního potrubí

ADMIN | 10.09.2014

Dobrý den.
Nevím, jestli máte zateplenou podlahu a jestli budete řešit nějakou podezdívku, ale .................... Jako nejlepší řešení pro celkové zateplení se ukázalo, že stačí mezeru mezi zemí a domkem vyplnit fasádním polystyrenem tl. 10cm neprodyšně po celém obvodu a to nastojato, k domečku se pak polystyren přilepí pur pěnou. Nám teplota pod domkem (mám tam čidlo teploměru) neklesla v zimě ani při těch největších mrazech pod 12 stupňů a to ani v čase, kdy se v noci, či krátkodobě přes den netopilo. Polystyren se pak normáně upraví jako fasáda (lepidlo, perlinka, a povrch dle libosti). Zateplí to celý prostor pod domkem a odpady ani voda nebudou zamrzat. V případě, že ponecháte prostor pod domkem volný, neochrání Vám před větším mrazem odpady a vodu žádné mechanické zabezpečení. To že přívod vody máte přilepený pur pěnou Vás od problému nezachrání. Pokud budete v domku bydlet trvale a budete vodu pouštět denně x krát, tak pur pěna postačí, ale pokud budou mrazy a vodu v noci a přes den nepustíte, mráz si místo pro vytvoření špuntu najde. Samozřejmě postačí obyčejný elektrický pračkový ventil s časovačem, který přes časovač jednou za 3-4 hodiny vypustí na sekundu vodu do odpadu, tím vznikne v potrubí posun a voda nemá šanci zamrznout. Jinak profesionální řešení takovéhoto systému je topným odporovým drátem. Jedná se v podstatě o stejný princip jako je elektrické podlahové vytápění, jen si koupíte samostatný topný kabel vhodné délky na 230V, namotáte ho pozvolna na celé potrubí ( uděláte z něho závit) jak odpadní, tak na vodu, když je namotáno, navleče se na trubky izolace miralon alespoň síly 20mm a pod něj zastrčíte čidlo termostatu. Topný kabel se pak zapojí přes termostat pro podlahové vytápění a teplotu nastavíte na protimrazovou pojistku, to je stav, kdy termostat reaguje na teplotu mezi potrubím a miralonovou izolací a v případě, že tam klesne teplota na cca k nule, topný kabel ohřeje celé potrubí o cca 3 stupně a pak se vypne až do doby, nežli opět teplota klesne pod stanovenou hranici. Samozřejmě, že existují i topné kabely, které nepotřebují termostat protože již mají tepelnou pojistku zabudovanou v izolaci kabelu, ten se jen zapojí do elektřiny a on si teplotu hlídá sám. Já jsem na potrubí topný kabel namotal v době, kdy ještě nebyl pod domkem polystyren, od doby, umístění polystyrenu se nikdy ohřívání nezaplo. Kabel vhodné dély se dá pořídit i za 1000,- plus termostat cca 500,-. Na cca 10m potrubí padne tak 25m kabelu i víc podle poctivosti omotávání, ale závit není potřeba dělat na husto. Nám, když voda zamrzla, protože jsem vypnul topný kabel, po zapnutí kabelu rozmrazil vodu v trubce za cca 15min. Takto se chrání i ventily, ale i čerpadlo. Tento kabel se používá i do okapů, chodníků a příjezdových cest proti namrzání a na odsněžení.

s pozdravem ADMIN

Přidat nový příspěvek