Re: konstrukce

ADMIN | 25.02.2015

Dobrý den.
Mobilheim má pouze podvozek z ocelové konstrukce. Bočnice a střecha jsou pouze z rámově poskládané a nasponkované laťovky, vnitřní obložení je z překližky 5mm, ta je nastřelená sponkami na laťovku, venkovní plášť včetně střechy je z hliníkového plechu 0,8mm, mezi vnitřkem a vnějškem je skelná vata 10mm. Podvozek je postavený celý z L profilů síly 4mm rozměru 40x40mm, plus samozřejmě náprava. Pokud by jste chtěl zachovat mobilitu, doporučoval bych zakoupit starý plaťák (vlek za osobák na kterém se vozí auta) a na něj bych postavil mobilheim, nikdo pak do toho nemůže pindat, protože vozík stojí na kolech na soukromém pozemku a co je na vozíku naukládáno, tak do toho nikomu nic není. Mimo výhody, že je plaťák určený pro provoz na pozemní komunikaci, má i zásadně vyztuženou konstrukci a bude s celou stavbou mnohem méně práce. Bohužel si myslím, že neušetříte tak horentní částku, neboť materiál, včetně elektrod, náprav a práce vás vyjde skoro stejně, jako starý plaťák a bude to bez nervů. Na plaťák bych pak pevně našrouboval hranolky pro podlahu, nicméně konstrukce podlahy v mobilheimu je řešená jen coulovými prkny na stojáka (100 mm šířka x 20mm tlouštka), postavené na podvozku, pokud není správná délka, staví se za sebe s přesahem přes sebe. Na ně je potom naprášená dřevotříska, 20mm, nicméně bych použil OSB velkoformátové desky 22 - 25mm. Dobrá podlaha je základ. Na Takto bytelnou podlahu už můžete velmi pevně šroubovat stěny.

Podvozek naprosto v klidu můžete zaizolovat tak jak jste psal, tedy polystyren na stojáka. My máme tento systém již 3 roky k naprosté spokojenost. Hlína pod domkem je naprosto suchá (dokonce prašná) jak v zimě, tak v létě a je jedno jestli taje, nebo prší. Pod domkem mám umístěné čidlo teploměru, tak vím, že suchá hlína ohřeje teplotu pod domkem na minimálně +5st i v těch největších mrazech. Pokud chcete teplotu pod domkem zvýšit stačí někam do podlahy vytápěného prostoru v domku vyvrtat otvor a do něj vsadit třeba maličký větrák, který tam občas nafouká teplo. Já se chystám pod domek šoupnout malý rdiátor, který bude přes trubku namotanou na komínek krbovek honit malým čerpadélkem vodu, ale to jen proto, abychom měli komfortnější teplotu od nohou. I přes dobrou plusovou teplotu pod domkem mám na přívodní hadici navlečený miralon síly 30mm a na hadici mám namotanou elektrickou topnou spirálu po celé délce až k čerpadlu. Prostor pod domkem mám odvtětraný obyčejnou odpadovou trubkou průměr 50, která je zadlabaná do polystyrenu a zapěnovaná na boku domku a trčí nad domek.

Střechu doporučuji co nejlehčí. Krokve se dají udělat z coulových prken které se postaví do A. Na vrcní hraně se sešroubují přes sebe a vyztuží se mezi sebou dalším kouskem coulky, bude to vypadat jako skutečné velke A, jen trochu roztaženější. Případně se dají coulky spojit tak, že se z osb desky (nebo šalovací) udělakí veké trojúhelníky a na ty se vrcholy našroubují (je to velmi pevný a stabilní spoj). Dával bych je 1m od sebe, na ně pak střešní latě, nebo přímo OSB desky, pak pojistná izolace a krytina, zespod pak vata, nebo polystyren, paro a nakonec sádráč.

přeji hedne pevných nervů při stavbě
s pozdravem ADMIN

Přidat nový příspěvek